«

»

Paź 12

Szczelne okna a wentylacja.

Zbliża się jesień, dni i noce są coraz chłodniejsze, zamykamy więc szczelnie okna i mamy nadzieję że zatrzymamy w domu jeszcze trochę ciepła z mijającego lata, bez potrzeby włączania ogrzewania.
Niestety nie jest to rzadkością, co roku spotykamy się z klientami którzy tak rozumieją ciepłe okna.
No i tu powstaje problem, ponieważ nasze okna plastikowe nie wytwarzają ciepła same w sobie. Pomieszczenie należy ogrzewać a zadaniem okien będzie to ciepło zatrzymać. Ponadto nie zapominając o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń.
Jeśli pozamykamy szczelnie okna, zaburzona zostanie całkowicie wentylacja grawitacyjna i zacznie pogarszać się jakość powietrza którym oddychamy.
Skutki takiego działania :

 • Wzrost wilgotności powietrza – doskonałe warunki do rozwoju grzybów i bakterii.
 • Problem z dogrzaniem pomieszczeń – wilgotne powietrze jest o wiele trudniej dogrzać.
 • Odczucie chłodu – wzrasta wraz z wilgotnością.
 • Zagrzybienie – jeśli uda nam się utrzymać wysoki poziom wilgotności przez dłuższy czas, będziemy mieć całą plantację.
 • Ciąg zwrotny – czyli po prostu może wiać z kratek wentylacyjnych.Radą na to wszystko, może być zamontowanie wentylacji mechanicznej, rekuperatora, nawiewnika w oknie, wykonanie szczelin infiltracyjnych w uszczelkach okiennych, lub po prostu wietrzenie pomieszczeń.
  Polecam stronę, kopalnię wiedzy na temat wentylacji: Polska wentylacja.

2 Komentarze

 1. alex

  czy taki nawiewnik o którym piszecie można założyć do zamontowanego już (waszego)okna? Budowa nieotynkowana.

  1. admin

   Można, jednak wiąże się to z pewnymi kosztami. Na etapie produkcji okien, wykonuje się specjalne otwory w profilach, które następnie są przykryte z jednej strony nawiewnikiem a z drugiej czerpnią nawiewnika. I o ile samo przykręcenie nawiewnika jest dziecinnie proste, o tyle zrobienie odpowiednich otworów w profilach, wymaga zastosowania specjalnie przystosowanej do tego frezarki.
   Co nie zmienia faktu że oczywiście jest to możliwe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge