Jak zabezpieczyć okna na zimę?

24 października 2013 3 przez admin

Jak konserwować okucia ?

Tu obowiązuje zasada ” Kto nie smaruje, ten nie jedzie”, tylko że przed smarowaniem warto jeszcze oczyścić powierzchnię. Okna izolują nas od złego i niebezpiecznego świata, zatrzymując również na sobie część zanieczyszczeń. Najbardziej narażone na zabrudzenie, są okucia w skrzydłach posiadających funkcję uchylną, ponieważ to one przez większość czasu są wystawione czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.
Jeśli nałożymy smar, wazelinę lub oliwę na okucie okienne pokryte kurzem, tynkiem, pyłem itp., może cały zabieg bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z pomocą przychodzi nam mały pędzelek podprowadzony z dziecięcego piórnika i odkurzacz. Pędzelek posłuży nam do zruszenia zabrudzeń, a odkurzaczem w tym samym czasie zasysamy brud, zanim on dostanie się głębiej do mechanizmów. W skrajnych przypadkach zamiast pędzelka trzeba użyć młotka i śrubokręta, ponieważ „fachowcy” od tynku czy gładzi, nie zabezpieczyli skrzydła okiennego podczas prac.

Smarowanie rozwórki.

Konserwacja okuć okiennych - rozwórka

Niebieskie strzałki pokazują miejsce, na które należy nałożyć środek smarujący.
Na powierzchni „łezki” zaznaczono na niebiesko powierzchnię, którą również warto nasmarować.

Smarowanie koła zębatego zasuwnicy.

Konserwacja okuć okiennych - zasównica

Na wysokości klamki znajduje się koło zębate poruszające całym okuciem. To miejsce ulega uszkodzeniom najczęściej, kiedy zaniedbujemy konserwację.
Do otworu powyżej mechanizmu należy zaaplikować środek na tyle rzadki, aby mógł spłynąć w dół.

Smarowanie zawiasów okiennych

 

Konserwacja okuć okiennych - zawiasy

Na zdjęciu pokazano zawias górny, który smarujemy najlepiej od góry, tak aby środek smarujący mógł dostać się do elementów poniżej.
Podobnie traktujemy dolny zawias.

 Pozostałe elementy

Konserwacja okuć okiennych

Smarujemy ruchome elementy zaznaczone strzałkami. Na „grzybko-rolkę” również można nałożyć smar

Konserwacja okuć okiennych

Narożniki to wrażliwe elementy, należy smarować wskazane powierzchnie, warto również uszczęśliwić „grzybko-rolkę”

 

Konserwacja uszczelek okiennych

Można szukać na rynku specjalnych środków do konserwacji syntetycznego kauczuku ( EPDM ) lub zastosować środki używane do konserwacji uszczelek w pojazdach.

 

Wszystkie te zabiegi trzeba wykonywać raz w roku i jesień jest dobrym okresem aby „pan domu” trochę się pogimnastykował. Jeśli nie ma mężczyzny wśród domowników, zawsze można przekonać do tego przystojnego sąsiada 🙂